Ürettik, peki ya sonra ne yapacağız?

Ülkemizde seneye üretilecek tıbbi ve aromatik bitki oranı 450.000 ton olarak belirlenmiş. Bu oranın en az 2 milyon ton, ve sonrasında 10 milyon ve üzerinde tonlarda üretilmesi gerekiyor. Çünkü tıbbi ve aromatik bitkiler yüksek katma değerli ürünlerin başında geliyor.

Ürettik, peki ya sonra ne yapacağız?
01 Kasım 2021 - 16:30
Can KAYACILAR

Ürettik, peki ya sonra ne yapacağız? İşte burada devreye fonksiyonel gıdalar giriyor. Ürettiğimiz tıbbi ve aromatik bitkileri gıdaların zenginleştirilmesinde kullanacağız. Eğer öyle yapabilirsek harika ötesi bir şey olur. Hem insanlarımız sağlığına kavuşur, hem de var olan hastalıkların yayılmasını engelleriz. Düşünsenize yeşil çay polifenolleri ile zenginleştirilmiş bir ekmeğin toplumumuz için ne kadar faydalı olabileceğini.. Ya da biberiyeli bir galetanın ya da sinamekli bir kekin.. Hepsinin ayrı ayrı faydaları, her birinin çok farklı sağlık işlevleri var.

Burada öncelikli olarak tıbbi ve aromatik bitki bilinci ve sonrasında bu bilinçle hareket eden gıda mühendislerine, gastronomlara ihtiyaç var. Çünkü bir gıdanın nasıl üretilmesi gerektiğini en iyi onlar biliyor. Aronya ile bir çok ürün formülize ettik. Kekler, reçeller, marmelatlar ve daha nice ürün.. Bunun gibi tüm tıbbi ve aromatik bitkilerin gıdalarda kullanım alanlarının araştırılması ve uygulanabilir olması gerekiyor.

Tıbbi ve aromatik bitkiler, gıda dokusunun iyileştirilmesi, antioksidan kapasitelerin arttırılması, sağlık faydalarının güçlendirilmesi, gıdaların raf ömürlerinin uzatılması, lezzetin arttırılması gibi amaçlarla kullanılabiliyor. Birbiriyle birlikte kullanıldıklarında etkilerinin artması da söz konusu.

Örneğin Japonya'da Gomasio diye bir karışım var. Sadece tuz ve susamdan oluşuyor. Tuzun o tuzlu tadını, susam arttıyor ve böylece tuzu azaltırken, daha tuzlu bir lezzete gıdalarda sahip olabiliyorsunuz. Bu sadece basit bir örnek. Gomasio'yu bir araştırın. Evinizde tuz kullanımını azaltıp, tansiyonunuzu dengelemek istiyorsanız, böyle bir karışım çok işinize yarayabilir.

Bunun gibi daha bir çok örnek sayabilirim sizlere. Tıbbi ve aromatik bitkilerin gıdalarda kullanımı neredeyse bir zorunluluk. 2012'den beri bu işlerle uğraşıyorum ve bu konuda epey yol kat ettik.

Ülkemizin kalkınmasının yollarının başında tıbbi ve aromatik bitki tarımı ve bu tıbbi ve aromatik bitkilerden fonksiyonel gıda ve medikal gıda formülize etmesi geliyor. Bu konuda hiç duraksamadan çalışmak gerekiyor.

#gıdamühendisi
#fonksiyonelgıda
#gelecek
#tıbbivearomatikbitkiler
#gastronomi
#gastronom

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum