Ayhan Küyük

Ayhan Küyük

ORMANIN DİLİ
[email protected]

Değişen iklimler, orman ekosistemlerinin yapısal bileşenlerini değiştiriyor

30 Temmuz 2022 - 16:44

Değişen iklimler, orman ekosistemlerinin yapısal ve işlevsel bileşenlerini benzeri görülmemiş bir oranda değiştiriyor. Bir yandan kuraklık ve aşırı hava olayları diğer yandan  orman yangınları ve böçek zararlıları ormanlarımızı etkilemeye devam ediyor.

 Bunlar olurken aynı zamanda, orman kaynaklarının kereste üretiminin ötesinde daha geniş ekosistem olarak sürdürülebilir kullanımına ilişkin kamu beklentilerinin çeşitlendiğini görüyoruz. Sonuç olarak silvikültür bilim ve sanatının bu değişen gerçeklere uyum sağlaması gerekmektedir. Dolayısıyla silvikültür sadece ağaç kesimi değildir.

Silvikültürel bilimin belkemiğini oluşturan geçmişin geleceği bilgilendirmeye devam edebileceği varsayımı, iklim değişikliği hızlanmaya devam ettikçe zayıflıyor ve hatta kusurlu hale geliyor. Bu yüzden doğal yaşlı ormanların korunması daha da çok önemli hale geliyor.

20.yüzyılın ormancılık anlayışı ile küresel iklim değişikliğinin etkisi altındaki ormanlarımızı geleceğe hazırlayamayız. Sürdürülebilir ormancılıkta  silvikültürel senaryoların uygulanmasında kademeli olarak yeni yaklaşımlara, yöntemlere ve uygulamalara  ihtiyaç var.

Üç ana tema etrafında dönen bütünsel bir silvikültür görüşü benimsemeliyiz. 
1)gözlem, 2)öngörü ve 3)uyarlama
Dolayısıyla gözleme dayanmayan öngörüsü bulunmayan hiç bir silvikültürel operasyonun  uyarlanması mümkün değil.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum