Ayhan Küyük

Ayhan Küyük

ORMANIN DİLİ
[email protected]

Milli Parklarda Yaban Hayatı Yönetimi...

03 Ağustos 2022 - 16:55Ulusal ölçekte olduğu gibi küresel ölçekte de  bir doğa kriziyle karşı karşıyayız. Dünyanın biyolojik çeşitliliğini korumak, bizimki de dahil olmak üzere dünyadaki tüm canlı yaşamı sürdürmek için çok önemlidir.  Bu bağlamda biyoçeşitliliği korumak İçin  milli parklarımız çok önemlidir.

Pek farkında değiliz ancak milli park hizmetleri ,milli park sistemindeki birimlerin doğal kaynaklarını, süreçlerini, sistemlerini ve değerlerini bozulmamış bir şekilde muhafaza edecek ve doğal bütünlüklerini devam ettirecek, şimdiki ve gelecek nesillere bunlardan yararlanma fırsatı sağlayacaktır.

Yaban hayatı yönetimi milli  park hizmetlerinden sadece biridir.Milli park yönetim felsefesi, mümkün olduğunda park içindeki ekosistemlerin kendi kendini düzenlemesine izin verir.Ancak yaban hayati yönetiminde sorunlar yok mu ?Elbette var.

Bu sorunlar şunları içerir:

-nüfus dinamikleri
-yaban hayatı hareketi ve dağıtımı
-bitki örtüsü üzerindeki etkiler

Ayrıca hiçbir milli park tek başına mevcut değildir ve milli parkları çevreleyen alanlar;insani yaşam alanı, tarım, madencilik, ormancılık ve daha fazlası için geliştirildikçe bu gerçek giderek daha da yoğunlaşıyor . Parkların içinde korunan ikonik (simgesel) türler genellikle sınırları tanımıyor ve beslenmek, çiftleşmek veya göç etmek için sık sık milli parklardan girip çıkmak zorunda kalıyor. Daha büyük ekolojik yaban yaşam koridorları, parkların dışındaki arazileri kapsayacak şekilde sürdürülemezse, pek çok tür de bunların içinde yaşayamaz.

Bir çok gelişmiş ülkede korunan alanlara bitişik ormanlık sahalarda kesinlikle ormancılık çalışması  yapılmaz. Çünkü bu alanlar flora ve fauna olarak korunan alanı besliyor ve destekliyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum