Ayhan Küyük

Ayhan Küyük

ORMANIN DİLİ
[email protected]

Ormanda sonbahar ölüm mü? Yoksa bir şöleni mi?

18 Ekim 2022 - 10:43

Ayhan Küyük
 

Yıllardır bilim insanları sonbaharda ağaçlarda ve çalılıklarda meydana gelen değişiklikleri anlamak için çalışıyorlar. Artık doğanın çok renkli ekranının keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak temelleri açıklamaya yetecek kadar bilgimiz var.

Renklerin zamanlaması değişir ve düşen yaprakların başlangıcı esasen geceler uzadıkça takvim tarafından düzenlenir. Diğer çevresel etkilerin hiçbiri sıcaklık, yağış, besin temini gibi sonbaharda sürekli artan gece boyu kadar değişken değildir. Günler kısaldıkça ve geceler uzadıkça ve serinledikçe, yapraktaki biyokimyasal işlemler, doğanın sonbahar paletiyle manzarayı boyamaya başlar.

Renk değişiminin zamanlaması da türlere göre değişir. Örneğin, güney ormanlarındaki kavak ve akçaağaç türleri yazın sonlarında canlı bir şekilde renklenebilirken, diğer tüm türler hala güçlü bir şekilde yeşildir. Meşe ağaçları, diğer türlerin yapraklarını çoktan döktükten çok sonra renklerini koyarlar.

Türler arasındaki zamanlamadaki bu farklılıklar genetik olarak kalıtsal gibi görünmektedir, çünkü aynı enlemdeki belirli bir tür, yüksek dağ yükseltilerinin soğuk sıcaklıklarında, ılık ovalarda olduğu gibi aynı renklenme gösterecektir.

Sonbaharın erken saatlerinde, kısalma günlerine ve güneş ışığının azalan yoğunluğuna cevaben, yapraklar dökülmelerine kadar giden süreçlere başlar. Yaprak içine ve dışından sıvı taşıyan damarlar, her yaprağın tabanında bir hücre tabakası oluştuğu için yavaş yavaş kapanır. Bu tıkanmış damarlar şekeri yaprağa hapseder ve antosiyanin üretimini arttırır.Herhangi bir sonbahar mevsiminde ortaya çıkan renklerin miktarı ve parlaklığı, yapraklardaki klorofilin azaldığı zamandan önce ve sırasında meydana gelen hava koşulları ile ilgilidir. Sıcaklık ve nem ana etkiler.

Sıcak, güneşli günlerin ve serin, berrak ama donmayan gecelerin art arda en muhteşem renkleri sağladığı görülüyor. Bu günlerde, yaprakta çok fazla şeker üretilir, ancak serin geceler ve yapraklara giren damarların aşamalı olarak kapanması, bu şekerlerin hareket etmesini önler. Bu koşullar - çok miktarda şeker ve hafif - kırmızı, mor ve kızıl renk tonlarını taşıyan parlak antosiyanin pigmentlerinin üretimini arttırır. Karotenoidler her zaman yapraklarda bulunduğundan, sarı ve altın renkleri yıldan yıla oldukça sabit kalır.

Topraktaki nem miktarı da sonbahar renklerini etkiler. Hava gibi, toprak nemi de yıldan yıla büyük ölçüde değişir. Bu iki değişken faktörün sayısız birleşimi, hiçbir iki aracın tamamen aynı olamayacağını garanti eder. Geç ilkbahar veya şiddetli bir yaz kuraklığı, sonbahar renginin başlamasını birkaç hafta geciktirebilir. Düşme sırasında sıcak bir dönem de sonbahar renklerinin yoğunluğunu azaltır. Kış, ılıman bölgelerdeki tüm bitki örtüsünün her yıl yüzleşmesi gerektiği bir gerçektir.

Ağaçlar da dahil olmak üzere çok yıllık bitkiler, donma sıcaklıkları ve diğer sert kış etkilerinden korunmak için bir çeşit korumaya sahip olmalıdır. Sapları, dalları ve tomurcukları, aşırı soğukta hayatta kalmak için donatılmıştır, böylece bahar başka bir büyüme mevsiminin başlangıcını haber verdiğinde tekrar uyanmalarını sağlar. Ancak, hassas yaprak dokuları kışın donar, bu nedenle bitkilerin yapraklarını sertleştirip koruyabilmeleri veya elden çıkarmaları gerekir.

Çamlar, ladinler, sedirler, göknarlar vb. Kışa dayanabiliyor çünkü sertleştiler. İğne benzeri veya skala benzeri yaprakları, ağır bir balmumu kaplamasıyla kaplanır ve hücrelerinin içindeki sıvı donmaya dirençli maddeler içerir. Böylece yaprak dökmeyenlerin yaprakları, Kuzey Kutbu'ndakiler gibi en ağır kış koşullarından başkalarına güvenle dayanabilir. Yaprak dökmeyen iğneler birkaç yıl hayatta kalır, ancak nihayetinde yaşlılıktan düşer.

İğne veya ölçek benzeri yaprakları olmayan ağaçlar. Bunlar bir çok hasara karşı hassas, tipik olarak geniş ve incedir .Kalın kaplamalarla korunmazlar. Bu yaprakların hücrelerinde bulunan sıvı, genellikle, donma derecesinin altına düştüğünde, onları kışın kış aylarında savunmasız bırakan, kolayca donabilen ince, sulu bir özsudur. Kışlamamış olan dokular, bitkinin hayatta kalmasını sağlamak için kapatılmalı ve dökülmelidir.

Düşen iğneler ve yapraklar boşa harcanmaz. Toprağı besin maddeleri ile ayrıştırır ve yeniden depolarlar ve yağmuru emen ve tutan orman tabanının süngerimsi humus katmanının bir parçasını oluştururlar. Düşen yapraklar ayrıca orman ekosistemi için hayati öneme sahip çok sayıda toprak organizması için besin haline gelir.

Yıllık yaprak dökülmesinde ağacının yararını görmek oldukça kolaydır, ancak tüm ormanın avantajı daha çoktur.Ormanın, yapraklardan yıllık yenilenmesi olmadan, tek tek ağacın bu yaprakları dökmeden yaşayabileceğinden daha fazla hayatta kalamayacağı iyi bilinmelidir. Orman topluluğundaki birçok güzel ilişki bizi hala çözmek için sayısız büyüleyici bulmacayla bırakıyor.

Ne yazık ki, sonbahar rengi, özellikle uzun vadede çok öngörülebilir değildir. Eylül ayının sonunda kuzeyden başlar ve güneye doğru hareket eder ve Kasım ayının başlarında Toros Dağları’na ulaşır. Aynı zamanda Batı’nın yüksek rakımlı dağlarında da Eylülde ortaya çıkıyor. Unutmayın, daha serin olan yüksek ormanlar vadilerden önce renklenmektedir.

Bir ağaç ve doğa görseli olabilir

Bir doğa görseli olabilir

Bir doğa görseli olabilir

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum