Murat Yılmaz

Murat Yılmaz

Doğa-Tarım-Çevre
[email protected]

KOOPERATİFLER NEDEN BAŞARAMIYOR

07 Eylül 2021 - 21:04Kooperatifler örgütlenerek ürün bazlı planlama yapılmalı, üretilecek mahsul bu planlamaya göre yapılmalı. 

Arazi ve ürün konusunda mühendislik hizmetlerini Kooperatifler ücretsiz vermeli, malzeme tedariğini kooperatifler sağlamalıdır. 

Arazi kontrolü, adam kayırma ile kooperatife girmemiş, yetkinlikleri ve donanımı ile seçilmiş mühendisler tarafından yapılmalı. 

Gerekirse çiftçi üreteceği ürün konusunda reddedilmeli, reddedilmeli ki hem kendisi, hem kooperatif, hemde kooperatife üye diğer ortaklar zarar etmemeli. 

Üye olan üreticiler arazide devamlı kontrol edilmeli, kurallara uymayan kişiler ortaklıktan çıkarılıp gerekirse yaptırım uygulanmalı. 

Üretilen ürün toplandıktan sonra testlere tabi tutulmalı, kurallara uygun üretilmeyen ürün alınmamalı, kuralla uygun olduğu düşünülen mahsul için ayrıca numuneler alınıp bağımsız bir kuruluş veya kişiler tarafından tekrar kontrol edilmeli, edilmeli ki adam kayırma ile ürünü kabul edip, dürüst üreticiye ihanet eden görevli ortaya çıkarılmalı. 

Dürüst ve ahlaklı üretici her yıl, her sezon verdiği ürünle puanlamaya tabi tutulup, kooperatif tarafından daha sonraki mahsulüne ekstra puan verilmeli, çarpan değeri yükseltilerek daha fazla kazanmasını sağlamalı ki diğer üreticilere de örnek olmalıdır.

Murat Yılmaz 
04.2020

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum