Necdet TOPÇUOĞLU

Necdet TOPÇUOĞLU

TOHUMTOPRAK.COM
[email protected]

DARILMACA YOK

19 Haziran 2023 - 09:55Necdet Topçuoğlu

Eski Tarım Bakanlarımızdan hoş sohbet, babacan bir bakanımızla konuşurken Necdet Hocam, şu benim 300 koyun projemi nasıl buluyorsun diye sordu. Ben de kendimi tutamadım güldüm. Neden güldüğümü sordu. Sayın Bakanım, aklıma gençlik anılarımdan biri geldi, ona güldüm dedim. Nedir dedi. Dedim ki darılmaca yok ama. Yok dedi ve gülümseyerek dinledi. 

Mesleğimin ilk yıllarında Dünya Bankasından alınan kredi ile finanse edilen ''Çorum-Çankırı Kırsal Kalkınma Projesi'' uygulamalarını denetliyor ve rapor hazırlıyorduk. Çorum’un bir köyüne gittik, proje kapsamında köye hamam yapılmıştı. Ancak köyde su olmadığı için hamamın içine atları bağlamışlardı. Çok üzülmüştüm. Çünkü ülkemiz oraya harcanan parayı Dünya Bankasından borç almıştı. Geri ödemek zorundaydık. 

Sayın Bakanım, sizin bu 300 koyun projesi de işte o Çorum-Çankırı Projesine benziyor. Neden diye sordu. O dönem suyu olmayan köye hamam yapılmış, sizde merası olmayan köylere koyun dağıtıyorsunuz dedim. Benzerlik burada. Söz vermişti ama canı sıkıldı ve bu durum yüzüne yansımıştı. 

Halbuki, merası olan köylere koyunların verilmesi daha faydalı olacaktı. Maalesef bir dönem değil, her dönem bu israflar yapılmıştır. ''Türkiye'de atın önüne eti, itin önüne otu koymak'' alışkanlık haline gelmiştir. Bizim kafaları değiştirip kıt kaynaklarımızı en verimli bir şekilde kullanmayı öğrenmemiz zorunludur.

(19, Haziran, 2023-Ankara)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum