Necdet TOPÇUOĞLU

Necdet TOPÇUOĞLU

TOHUMTOPRAK.COM
[email protected]

FINDIK VE SİYASET

21 Ağustos 2022 - 12:33NECDET TOPÇUOĞLU

TARIM ÜRÜNLERİNDE DESTEKLEME FİYAT POLİTİKASI ZİRAAT FAKÜLTESİNDE BENİM MASTIR TEZ KONUMDUR. AYRICA BÜROKRAT OLARAK YILLARCA UYGULAMANIN İÇİNDE BULUNDUM.

DEVLET ÖZEL SEKTÖRE DESTEKLEME FİYATI DAYATAMAZ. ÖZEL SEKTÖRÜN UYGULAYACAĞI FİYATI PAZARDAKİ ARZ VE TALEP BELİRLER. EKONOMİNİN KURALI BUDUR. DEVLET, AÇIKLADIĞI FİYATI İLGİLİ KURUMLARI ARACILIĞI İLE UYGULAMAKTADIR.

HÜKUMET DESTEKLEME FİYATINI İLGİLİ KURULUŞLARI OLAN KİTLER İÇİN TESPİT EDER. YANİ FINDIK ALIMI KONUSUNDA DA BU İŞE EMANETEN BAKAN TMO İÇİN YAPMIŞTIR. HALEN FINDIK ALICILARI HÜKUMETE KARŞI GELİYOR DİYE AÇIKLAMA YAPANLAR VAR. BİLİNMEDİĞİNDE DEĞİL, ACABA BİR ŞEY TUTTURABİLİRMİYİZ BEKLENTİSİ SÖZ KONUSUDUR.

HER FIRSATTA SÖYLÜYORUM, FINDIĞIN SATILANA KADAR SAHİBİ YOKTUR. SATILDIKTAN SONRA SAHİBİ İTALYAN FERRARO FİRMASIDIR. SAHİPSİZ HAVUÇLARI TAVŞANLAR TALAN EDER. SAHİPSİZ FINDIĞI DA FERRARO ADINA TÜCCAR GEÇİNEN "YERLİ FERRARO TAVŞANLARI" TALAN ETMEKTEDİR.

BAKINIZ YAŞ ÇAY YAPRAĞININ SAHİBİ ÇAY-KUR'DUR. HÜKÜMETİN AÇIKLADIĞI FİYATTAN ÇAY- KUR GELEN BÜTÜN YAPRAĞI ALMAK ZORUNDADIR. İSTEYEN YAPRAĞINI ÖZEL FABRİKALARA SATABİLİR. RİZE DE ÇAY OLMASA, SİYASET BİTER. KONUŞACAK HİÇ BİR KONU KALMAZ.

ŞEKER PANCARI'NIN SAHİBİ ŞEKER ŞİRKETİ'DİR.  AÇIKLANAN DESTEKLEME FİYATINDAN FABRİKALARA GELEN BÜTÜN PANCARI ŞİRKET ALMAK ZORUNDADIR. HALEN DEVLETİN ELİNDE 15 TANE ŞEKER FABRİKASI VARDIR. 

BURA DA İSTEYEN FARKLI FİYATTAN PANCARINI ÖZEL FABRİKALARA SATAMAZ. ÇÜNKÜ HER FABRİKANIN KOTA ALANI FARKLIDIR. SİSTEM DİĞERLERİNDEN FARKLIDIR. AYRICA YAZMAK GEREKİR. KANAATİMCE TÜRKİYE DE UYGULANAN EN MÜKEMMEL SİSTEMDİR.

BUĞDAY, ARPA, MISIR VB. GİBİ HUBUBATIN SAHİBİ TMO'DUR. AÇIKLANAN DESTEKLEME FİYATI ÜZERİNDEN GELEN BÜTÜN HUBUBATI TMO ALMAK ZORUNDADIR. TMO'NUN UZMANLIK ALANI HUBUBAT ALIMLARIDIR.

FINDIĞA GELİNCE, FINDIĞIN SAHİBİ YOKTUR. HÜKÜMET FINDIK KONUSUNA EMANETEN ASIL İŞİ HUBUBAT ALIMI OLAN TMO İLE MÜDAHİL OLMAKTADIR. SİYASET KURUMU FINDIĞI ÜRETEN ALIN TERİNİN YANINDA DEĞİL, ALIN TERİNİ SÖMÜRENLERDEN YANADIR.

BAZILARI FİSKOBİRLİK VAR DEMEKTEDİRLER. FİSKOBİRLİK BİR ÇİFTÇİ KOOPERATİFİDİR. ŞEKER ALT SEKTÖRÜNDE DE PANKOBİRLİK VAR. BİRLİKLERİN TAMAMI ÇİFTÇİ KOPERATİFLERİDİR. HÜKÜMET İLE İLGİSİ YOKTUR. İSTERLERSE KENDİ FİNANSMANLARI İLE PİYASAYA GİREBİLİRLER. ÇOK ESKİ YILLARDA HÜKUMETLER FİSKOBİRLİK VASITASIYLA MÜDAHALE ALIMI YAPTIRIYORLARDI.

FINDIĞA SAHİP OLACAK, ÇAY-KUR VEYA ŞEKER ŞİRKETİ BENZERİ "FINDIK-KUR" KURULMADIKÇA HÜKUMETİN AÇIKLADIĞI DESTEKLEME FİYATININ HİÇ BİR DAYANAĞI YOKTUR. AÇIKLANAN FİYAT ÇİFTÇİ İÇİN DEĞİL, KARTELLER İÇİNDİR. TAMAMEN BİR ALDATMACADIR. ÜRETİCİ DE BU OYUNA GELMEKTEDİR. UNUTMAYALIM, AÇIKLANAN FİYAT TABAN FİYAT DEĞİL, TAVAN FİYATTIR.

TMO FINDIK İÇİN "EL ALEM" GİBİDİR. NASRETTİN HOCA'NIN DEDİĞİ GİBİ, EL EL'İN EŞEĞİNİ TÜRKÜ SÖYLEYEREK ARARMIŞ. TMO'NUN FINDIK İÇİN YAPTIĞI DA BUDUR. EMANETEN BAKTIĞI FINDIĞI ALMAK İÇİN DEĞİL, ALMAMAK İÇİN ÇABA SARFETMEKTEDİR. ÇİFTÇİNİN İŞİNİ DEĞİL, KARTELLERİN VE İŞBİRLİKÇİLERİNİN İŞİNİ KOLAYLASTIRMAKTADIR.

KURULMASI GEREKEN "FINDIK-KUR"A, ORTA ANADOLU BÖLGESİNDE BUĞDAY ALMA GÖREVİ VERMEK NE KADAR YANLIŞSA, TMO'YA DA KARADENİZ BÖLGESİNDE FINDIK ALMA GÖREVİ VERMEK O KADAR YANLIŞTIR. ATIN ÖNÜNE ETİ, İTİN ÖNÜNE OTU KOYAMAZSINIZ. YANLIŞ YAPTIĞINIZ İŞTEN DOĞRU SONUÇ BEKLEMEK AHMAKLIKTIR.

MUHALEFET DE BU SORUNU ÇÖZMEK İSTEMEMEKTEDİR. ÇÖZERSE BÖLGE DE ÜZERİNDE SİYASET YAPACAK KONU KALMAZ. LAF ÜRETİYORLAR. MUHALEFETE SORMAK LÂZIM, HÜKÜMET YANLIŞ YAPIYOR. PEKİ SİZ "FINDIK-KUR"U KURACAKMISINIZ. YANİ FINDIĞI SAHİPLENDİRECEKMİSİNİZ, KEM KÜM EDERSE, HADİ DEFOL DEMEK GEREKİR.

MUHALEFET TARIMI YENİDEN YAPILANDIRMAK GEREKİR DEMEKTEDİR. BU DOĞRU BİR TESPİTTİR. ANCAK, NASIL YAPILACAĞINI BİLEN UZMANLARI BULUNMAMAKTADIR. HER ALT SEKTÖR AYRI AYRI YAPILANDIRILIP, SONRA PAZILIN PARÇALARINI BİRLEŞTİREREK, TARIM SEKTÖRÜNDE YENİDEN YAPILANMANIN MİMARİ BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAMAK ZORUNLUDUR. BU DONANIMDA UZMAN KALMAMIŞTIR.  MUHALEFET DE DAYANAKSIZ ATMAKTADIR.

SONUÇ OLARAK, "FINDIK-KUR" KURULMADIKÇA, FINDIK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ, ASLA GELMEYECEK OLAN BAŞKA BAHARLARA KALMIŞ DEMEKTİR. ÜRETİCİ GÜBRE, İLAÇ, PATOZ VE AMELE ÜCRETLERİNİ BELLİ FİYATLAR ÜZERİNDEN ÖDERKEN, FINDIĞINI KAÇA SATACAĞINI BİLEMEMEKTEDİR. BU BİLİNMEZLİK İÇİNDE FINDIK ÜRETİMİ YAPMAK, BORSA OYNAMAK GİBİDİR.

GENELLEMİYORUM AMA, BÖLGEMİZ HALKI SÖMÜRÜLMEYE REVADIR. HALK 54 TL OLARAK AÇIKLANAN FİYATI HALAY ÇEKEREK KARŞILAMIŞTIR. PEKİ BU FİYATLA ALIMI HANGİ KURUM YAPACAK DİYE SORMAYI AKLINDAN BİLE GEÇİRMEMEKTEDİR. SORGULAMAZSAN SOYULURSUN AZİZ KARDEŞİM.

ZATEN HÜKÜMET FINDIK ALIMLARINA TMO İLE MÜDAHALE ETMEKTEDİR. YENİ KURUM KURMAYA GEREK YOK DİYE SAVUNMA YAPANLAR BULUNMAKTADIR. O ZAMAN HÜKUMETTEN FİYAT BEKLEMEYE DE GEREK YOKTUR. PAZARDAKİ 43 TL FİYAT YETERLİDİR. AĞLAMAYACAKSINIZ.

DİĞER ALT SEKTÖRLER DE ŞEKER ŞİRKETİ, TMO, ET VE SÜT KURUMU, ÇAY-KUR VARSA, FINDIK ALT SEKTÖRÜNDE DE "FINDIK-KUR" KURULMALIDIR. OLMAZ DENİLİYORSA, SORUYORUM PEKİ DİĞERLERİ NEDEN VAR? HANGİSİ DOĞRU, HANGİSİ YANLIŞTIR.

FINDIK-KUR TALEBİNE YANLIŞ DİYEN VARSA, O TAKDİRDE DİĞERLERİ DE YANLIŞTIR, KAPATIN DEVLETE YÜK OLMASIN. DİĞERLERİNİN VARLIĞI DOĞRUYSA, O TAKTİRDE FINDIK-KUR TALEBİ DE DOĞRUDUR. MUTLAKA KURULMALIDIR. İPE UN SEREREK AKLIMIZLA KİMSE OYNAMASIN.

(19, AĞUSTOS, 2022-ANKARA)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum